8 Haziran 2015 Pazartesi

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

Kabak çiçeği dolması Ege'nin en beğenilen, en sevilen yemeklerinden biridir. Ayvalık pazarında her zaman sözünü ettiğim gibi yılın şu zamanlarında her türlü taze otun yanı sıra sabah erken saatlerde toplanan kabak çiçeklerinden de bulmak mümkündür. Kabak çiçekleri çok hassas oldukları için mutlaka toplandığı gün dolmaları yapılır. Kabak çiçeği dolmasının birkaç farklı tarifi vardır ben otları sevdiğim için tabii ki otlu olanı yapmayı tercih ediyorum. Çiçekleri doldururken önemli olan  ince oldukları için yırtmamaya özen göstermektir. Yapım aşamasında öncelikle pazardan eve getirilen çiçeklerin tekrar açılması için  soğuk su dolu bir kabın içerisine koyalım.

Kabak çiçeklerinin içindeki sarı renkli minik kısımlarını küçük bir kaşık yardımı ile çiçekleri yırtmadan dikkatlice çıkaralım. Çiçeklerin sap kısmındaki yeşillikleri kopartalım. Şimdi doldurulmaya hazırlar...

İÇ MALZEMESİ (25 -30 çiçek için)
1 Su bardağı pirinç
1 demet Yeşil soğan
1 demet yeşil nane
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
tuz, karabiber, 1 çorba kaşığı zeytinyağı
Yeşillikler küçük küçük doğranıp üzerine iyice yıkanmış pirinç zeytinyağı tuz ve karabiberini ilave ettikten sonra bir tatlı kaşığı yardımı ile  avuç içinde düzgünce açılan çiçeklerin içerisine yırtmadan malzeme doldurulup karşılıklı kapatılır. 

Tencereye yan yana dizilen dolmaların üzerine 1 su bardağı su ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı dökülüp  üstüne bir tabak kapatarak kısık ateşte 15 dakika pişirilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder